31 marca obchodzony jest Światowy Dzień Backupu (ang. World Backup Day). Inicjatywa ta rozpoczęła się w 2011 roku i ma na celu zwrócenie uwagi na to jak ważna jest ochrona danych i tworzenie ich kopii zapasowych. Data nie jest przypadkowa. Okazuje się bowiem, że następnego dnia, a więc 1 kwietnia notuje się ponadprzeciętną liczbę ataków z użyciem złośliwego oprogramowania.

Gołym okiem widać, że na naszych komputerach, serwerach i urządzeniach mobilnych gromadzimy coraz większą ilość danych. Jednak, jak pokazują badania, na co dzień mamy tendencję do bagatelizowania ryzyka ich utraty.

Sytuacja zmienia się gdy nastąpi nieprzewidziane nieszczęście, ale wtedy nie zawsze udaje się wszystko odzyskać. Jak pokazuje raport opracowany przez firmę Comarch, aż 48% polskich przedsiębiorstw przyznaje, że utraciło dane firmowe w ciągu ostatniego roku.

Każda taka strata może przełożyć się na realne problemy w funkcjonowaniu firmy, zwłaszcza jeśli dotyczy danych z systemów wspierających zarządzanie. Warto więc zawczasu pomyśleć o właściwym zabezpieczeniu.

Najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać to:

  • wybór odpowiedniego, sprawdzonego oprogramowania do backupu,
  • ustalenie regularnych terminów wykonywania kopii bezpieczeństwa (harmonogram),
  • zwracanie uwagi na komunikaty o ewentualnych błędach przy backupie,
  • testowanie utworzonych kopii bezpieczeństwa w celu sprawdzenia, czy dane zostały zapisane poprawnie.

W przypadku przedsiębiorstw warto zacząć od danych z kluczowego systemu – ERP. Użytkownicy systemów firmy Comarch mają ułatwione zadanie dzięki dedykowanej i zintegrowanej z nimi usłudze – iBard24. Wykonuje ona automatyczny backup bazy danych systemu ERP, który jest szyfrowany i przechowywany na bezpiecznych serwerach firmy Comarch. iBard24 umożliwia również robienie kopii bezpieczeństwa skrzynki pocztowej i kluczowych plików (np. dokumentów).

Poniżej przedstawiamy infografikę przygotowaną przez firmę Comarch. Przedstawia ona najciekawsze informacje dotyczące bezpieczeństwa danych.