W jakich obszarach generowane są największe przychody firmy, a w których jest potencjał, którego nie wykorzystujemy? Który oddział przedsiębiorstwa działa najbardziej efektywnie, a który najmniej? Kiedy i ile zamówić towaru? Jak wygląda struktura i dynamika zmian kosztów przedsiębiorstwa? Jaki jest poziom należności wobec naszego przedsiębiorstwa? Jakie produkty sprzedają się najlepiej, a które zalegają w magazynach? Które z kanałów dystrybucji są najbardziej skuteczne?…To kilka przykładowych pytań, na które przedsiębiorcy zamierzający rozwijać swoje firmy, muszą wcześniej czy później znaleźć odpowiedzi. Dziś chcielibyśmy podpowiedzieć jak to rzetelnie i sprawnie zrobić.
Zgodnie z filozofią zarządzania J. Rockefellera by osiągnąć sukces biznesowy trzeba być dokładnym. Nie odpuszczać drobiazgów. A przed podjęciem decyzji zebrać jak najwięcej informacji o sytuacji, której decyzja dotyczy. Podążając tym tropem, ale mając wzgląd na obecny poziom możliwości zinformatyzowania przedsiębiorstw, można powiedzieć, że to nie informacja stanowi istotę sukcesu biznesowego, ale wiedza, która jest wynikiem zebranych informacji.
Jak zdobyć wiedzę o swoim przedsiębiorstwie? Odpowiedź brzmi: przy wsparciu rozwiązań klasy Business Intelligence (w skrócie BI). BI to rozwiązania, które mają na celu wsparcie realizacji procesów analitycznych i decyzyjnych, zachodzących w przedsiębiorstwach. W ujęciu procesowym, BI można zdefiniować jako rozwiązania umożliwiające przekształcanie elementarnych danych w układ informacji, a ten z kolei w konkretną wiedzę. Na podstawie zebranej w ten sposób wiedzy, przedsiębiorcy „diagnozują” sytuację poszczególnych obszarów ich przedsiębiorstw i w zależności od potrzeb, mogą podjąć odpowiednie działania. Podsumowując, dzięki rozwiązaniom BI, przedsiębiorcy zyskują wiedzę w jakich obszarach przedsiębiorstwa mogą coś usprawnić, jak również mogą zmierzyć efekt podjętych działań.
Choć rozwiązania klasy BI były już znane jakiś czas temu, to jednak dopiero aktualny poziom zaawansowania ich funkcjonalności i technologii umożliwia w łatwy i szybki sposób pozyskiwać wiedzę na temat poszczególnych obszarów przedsiębiorstwa. Widzimy coraz większe zainteresowanie wśród przedsiębiorców takiego rodzaju rozwiązaniami. Prognozujemy, że w niedalekiej przyszłości rozwiązania klasy BI będą jednym z ważniejszych elementów systemów informatycznych przedsiębiorstw. Mając na uwadze ten trend, w połowie grudnia zorganizowaliśmy spotkanie dotyczące rozwiązań klasy Business Intelligence. Na spotkanie zaprosiliśmy kadrę menadżerską najwyższego szczebla, reprezentującej przedsiębiorstwa naszych Klientów. Arkadiusz Miedziński – Prezes Zarządu Insoft Consulting zaprezentował dwa rozwiązania Business Intelligence: Comarch ERP XL BI i Comarch ERP XL BI Start oraz opowiedział o swoich kilkuletnich doświadczeniach dotyczących użytkowania Business Intelligence w Insoft Consulting. Z kolei Leszek Wild, Konsultant Analityk w Insoft Consulting, pokazał możliwości Comarch ERP XL BI w praktyce. Zaproszeni goście dopytywali o możliwości dostosowania tych rozwiązań do specyfiki ich przedsiębiorstw i indywidualnych potrzeb. Poza tym, pytali jakie należy mieć kompetencje by tworzyć takie raporty, czy jest do tego potrzebna wiedza informatyczna oraz czy i jak zabezpieczyć dostęp do określonych raportów. W odpowiedzi, Leszek Wild zaprezentował jak szybko i łatwo zmodyfikować dostarczone w ramach oprogramowania raporty i nadać im indywidualne cechy. Tym samym, zebrani przedsiębiorcy przekonali się, że rozwiązanie to można dostosować do ich indywidualnych potrzeb. Leszek Wild pokazał także sposoby dystrybucji raportów w oparciu o mechanizm subskrypcjioraz możliwości korzystania z BI poprzez urządzenia mobilne jak na przykład smartphony i tablety.
Ponadto na spotkaniu Arkadiusz Miedziński zwrócił uwagę na to, że raporty podłączone do systemów ERP mają „sztywną” strukturę i ich modyfikacja wymaga specjalistycznej wiedzy. Z kolei, rozwiązania klasy BI wyróżniają się tym, że umożliwiają one tworzenie raportów w łatwy i szybki sposób. Ponadto można je dowolnie modyfikować i nadawać im indywidualne cechy.
Po powyższym wyjaśnieniu czym jest i do czego służy BI, zachęcam do obejrzenia filmu Business Intelligence – jak wybrać i wdrożyć odpowiednie rozwiązanie.